Олон улсын бага хурал
2011-06-11 10:38 Админ

«Байгаль-Хөвсгөлийн газар нутгийн тогтвортой

хөгжлийн экологи-ёс зүйн асуудлууд»

Бага хурал явагдах газар: Улаанбаатар хот (МУ), Хөвсгөл аймаг

Зохион байгуулагчид: ШУТИС-НТС
                                            Дорнод сибирийн технологийн их сургууль (ДСТИС)
                                            ДСТИС-ийн Тогтвортой хөгжлийн институт
                                            ДСТИС-ийн дэргэдэх ЮНЕСКО-гийн экологийн ёс зүйн тэнхим

Зохион байгуулах Хорооны дарга: Буриадаас Б.Д.Ангаев – Буриад улсын байгалийн нөөцийн яамны сайд

Хурлын зорилго: Тогтвортой хөгжлийн загварыг хэрэгжүүлэх талаарх дэлхийн бүс нутгийн туршлагыг нэгтгэн дүгнэх, тогтвортой хөгжлийнүзэл баримтлалыг «Рио-20»Дэлхийн уулзалтанд зориулж шинэчлэх тухай зөвлөмжийг боловсруулах

Үндсэн зорилт: а) тогтвортой хөгжлийнүзэл баримтлалыг экологийн ёс зүй болон орчин үеийн шинжлэх ухааны зарчмууд дээр үндэслэн шинэчлэх;
б) боловсролын нөхцөл, арга, хэтийн төлөвийг бүс нутгийн тогтвортой хөгжлийн зорилгын үүднээс системийн анализ хийх;
в) соёл ба иргэншлийн харилцааны контекстийн хүрээнд дэлхийн тогтвортой хөгжлийн буддист хэтийн төлөвийг тодорхойлох;
г) Байгаль-Хөвсгөлийн байгалийн газар нутгийн тогтвортой хөгжилд шилжих олон улсын(орос-монголын)хөтөлбөрийг боловсруулахтай холбогдсон саналыг боловсруулах

Олон улсын бага хурал:  2011 оны 7-р сарын 1-2-нд болно.

Хуралд оролцох ДСТИС-ийн төлөөлөгчид:
1) Мантатов В.В. – ДСТИС-ийн Тогтвортой хөгжлийн институтийн захирал, философийн шинжлэх ухааны доктор., проф. ВСГТУ, научн.руководитель кафедры ЮНЕСКО-ийн ёс зүйн тэнхимийн эрдэм шинжилгээний удирдагч
2) Чойропов Ц.Ц. – ДСТИС-ийн социологийн тэнхимийн эрхлэгч, доктор, проф.
3) Иметхенов А.Б. – ДСТИС-ийн, Экологи ба амьдрал үйл ажиллагааны экологи ба аюулгүй байдлын тэнхимийн эрхлэгч. Геологийн ухааны доктор, проф
4) Бурзалова А.А. – БУИС-ийн аспирант
5) Аякова Ж.А. – философийн ухааны дэд эрдэмтэн, ДСТИС-ийн ЮНЕСКО-гийн тэнхимийн ассистент
6) Буянтуев С.Л. – ДСТИС. Техникийн ухааны доктор, проф.
7) Цырендоржиева Д.Ш. –БУИС-ийн философийн тэнхимийн эрхлэгч, философийн шинжлэх ухааны доктор, профессор

Оросын талаас тавих илтгэлүүд:

1. Сактоев В.Е., Мантатов В.В. Цивилизационные основания устойчивого развития Байкальской природной территории.
2. Мантатов В.В. Экологическая этика как космический феномен.
3. Мантатов В.В., Мантатова Л.В. Устойчивое развитие в свете парадигмы космической эволюции.
4. Осинский И.И. Этническая толерантность как фактор устойчивого развития региона.
5. Чойропов Ц.Ц. Концепция устойчивого развития как альтернативная модель общества потребления в условиях глобализации.
6. Сактоев В.Е. и др. Экологическая этика и образовательные потребности населения  республики Бурятия   (по материалам исследования)
7. Сандакова Л.Г., Бурзалова А.А. Единство и многообразие коэволюционных стратегий в современном мире.
8.   Аякова Ж.А. Духовная экология и сакральные территории.
9.   Данилова З.А. Социально-демографические риски в Байкальском трансграничном регионе.
10. Кургузов В.Л. Глобальный экологический кризис и будущее культуры.
11. Ч укреев П.А. Качество жизни как основной показатель устойчивого развития региона.
12. Иметхенов А.Б. Священные места Северо-центральной Азии в контексте устойчивого развития региона

Монголын талаас хуралд оролцож, илтгэл тавигдах багш, судлаачдын анхааралд: (Хуралтай холбоотой асуудлыг ШУТИС, НТС-ФУТСС-ын багийн профессорын багаас тодруулна уу)

1.    Илтгэлийн сэдэв, агуулга: хурлын агуулгатай холбогдсон байх,
2.    Илтгэл өгөх эцсийн хугацаа: 2011 оны 06 сарын 15- ныг хүртэл
3.    Илтгэлийг илгээх мэйл хаяг: tseren_mn@yahoo.com
4.    Тавигдах стандарт шаардлага:
-    Үндсэн тайлбар бичиг нь А4 хэмжээний цаасан дээр 12pt үсгийн өндөртэй, “Arial”, “Times” зэрэг үсгийн фонтоор 1,2sp-мөрийн зайтай тохируулж, цаасны зүүн талаа -3 см, баруун талаас -2 см, дээд талаас 2,5 см, доод талаас 2,5 см хэмжээтэйгээр бичигдсэн байна. Хуудасны дугаар доод талын төв хэсэгт тавигдана.
-    Ажилд тусгагдсан хүснэгт, зураг бүр нэртэй байх ба хүснэгтийн дугаарыг баруун дээд буланд, нэрийг хүснэгтийн дээд талд голлуулан, зургийн дугаар түүний доод төв хэсэгт томьёоны дугаар тус тус тавьж өгнө.
-    Зураг, график, схем нь өнгөний зохицол, хэрэглээ тод ойлгомжтой, чанарын өндөр түвшинд хийгдсэн байна.
-    Бүлгүүдийн нэр, дэд гарчиг, үндсэн бичвэр, тайлбар, даалгавар зэрэг элементүүд нь тус бүр ижил загвараар хийгдсэн байна.